دیدنی های مشهد

بنای هارونیه مشهد


قرنها پیش اینجا زندان هارون الرشید بوده است و این مکان آتشکدهای متعلق به دوران پيش از اسلام است.امام موسی کاظم(ع) و تعدادی از شیعیان پیرو امام در این سیاه چال زندانی بوده و به دست مزدوران هارون الرشید شکنجه شده. البته اینها اظهارات کارشناسی درباره این بنا نیست، بلکه گوشه ای از نظرات مردم در بازدید از این مکان است که تنها به دلیل نزديكي با نام هارون الرشید خلیفه عباسی، شُبهه زیادی در ذهن مردم ایجاد میکند.
هارونیه که به گنبد هارونیه و زندان هارونیه نیز شهرت دارد، بنايى ناشناخته و پررمز و راز و تنها اثر به جا مانده از شهر باستانى طوس است. این بنا که یکی از پربازدیدترین دیدنی های مشهد می باشد در 25 كيلومترى شمال غربى آن و در ورودی شهر توس قرار دارد.
هارونیه بنایی مربع شکل و از جنس آجر است. فضاهای داخلی آن نیز شامل ورودی ایوان، چهارشاه نشین، گنبدخانه و سه اتاق فرعی که تمامی این قسمتها در معرض دید عموم قرار دارد. در محوطه بیرونی آن سنگ یادبودی از امام محمد غزالی قرار دارد و باغچه بزرگی نیز بر طبق نقشه اولیه بنا، روبروی ایوان هارونیه طراحی و ساخته شده است که این معماری باعث شده هارونیه از جمله جاذبه های گردشگری باستانی شهر مشهد قلمداد شود.
 

دیدنی های مشهد